Sevecenler Script ile Sohbet'e Bağlan
Hamilelik Sonrası Kadın ve Anne Psikolojisi
Hamilelik Sonrası Kadın ve Anne Psikolojisi

Hamilelik Sonrası Kadın ve Anne Psikolojisi

Anne olmak dünyanın en güzel ve en zor mesleğidir. 9 ay boyunca, günler tek tek sayılarak büyük bir sabırsızlıkla beklenen doğumun gerçekleşmesi ile birlikte, aile saadeti daha çok perçinlenir. Aileye yeni katılan birey evi şenlendirecek ama işin yoğunluğunu da aynı oranda artıracaktır. Uzun ve zor bir hamilelik sürecinden sonra bebeğin dünyaya gelmesi, özellikle ilk hamilelik sonrasında annede şaşkınlık, korku, karamsarlık yaratabilmektedir. Bunu tetikleyen yorgunluk ve uykusuzluk; eş, aile ve yakın akrabalardan destek alınarak kolay atlatılabilir.

Toplum genelinde %80 oranında görülen gelecek kaygısı, ilk bir hafta içerisinde kendini belli eder. Bu süreç 20 gün içerisinde atlatılacaktır. Bazı ağır ve uzun süren vakalarda ise mutlaka psikolog gözetiminde tedavi şarttır. İlk haftalarda eş ve ailenin fazla endişe etmeden, mümkün olduğu kadar iş bölümü yaparak beklemesi ve annenin psikolojisinin normale döneceğini düşünerek hareket etmesi gerekir.
hamilelik-sonrasi-annenin-psikolojisi-neden-bozulur
Özellikle ilk hamileliği sonrasında depresyon yaşayan annelerde, ikinci hamilelik sonrası depresyon daha fazla görülmektedir. Eve yeni katılan birey; evdeki iş yoğunluğunu ve masrafı artırmanın yanında, ona bakacak olan annenin de uyku düzenini tamamen bozacaktır. Koşuşturma sırasında anne, kendine ayıracak vakit bulamayacak ve tüm gün evin içinde perişan bir vaziyette koşuşturmak zorunda kalacaktır.

Çalışan ve kariyerine odaklanan annelerin, uzun süre izinli olması kariyer planlarına geçici bir süre ara vermek zorunda kalması ve belki kesilen maaş, psikolojinin bozulmasında önemli rol oynar. İlk etapta tüm bu farklılıklara uyum sağlayamayan annenin depresyona girmesi normaldir. Birçok hamilelik sırasında oluşan bu duruma; eşin, ailenin hazırlıklı olması bu süreci daha rahat atlatmayı sağlar.
young pregnant woman sitting on the window
Bebeğin dünyaya gelişi ile birlikte ilk bir haftada oluşan depresyon sonucu anne; hiç konuşmama, bebekle ilgilenmeme, ağlama krizleri, iştahsızlık, hatta bebeği emzirmek istememe gibi eğilimler gösterebilir. Altı hafta içerisinde %90 düzelen bu durum, alınan küçük önlemler ile rahatça atlatılacaktır. Bazı ağır vakalarda ise halüsinasyonlar görmeye ve olmayan olaylara inanmaya kadar gidebilir. Bu kadar ileri vakalara doktor kontrolünde ilaç tedavisi gerekli olacaktır.
Çok ağır hamilelik geçiren annelerde, boşanmış annelerde, maddi durumu bozuk ve eğitimsiz annelerde; gelecek kaygısı, karamsarlık oluşması normaldir. Yakınlarının desteği en çok böyle durumlarda önemlidir.
Hamilelik sonrasındaki ilk hafta oluşan depresyon çevredekilerin desteği ile birkaç hafta içerisinde düzelecektir. Çabuk düzelmesi için neler yapılabilir?

Anneye dinlenecek vakit yaratmak, bebeğin bakımına yardımcı olmak; anneliğe henüz alışamayan yeni doğum yapmış bayan, ilk aylarda bebek bakımı ve evin yeni düzeni konusunda çok zorlanacaktır. Aile büyükleri ve komşulardan yardım istenerek, anneye birkaç hafta yardım etmek onu yeni düzene alışması konusunda destekleyecektir.
Bebek uyuduğu zaman annenin de uyuması için vakit yaratmak; aile büyükleri veya eş, anneye uykusunu alması için yardım etmeli; gece uykusuz kalan anne, gündüz bebekle birlikte uyuyarak dinlenmelidir.
Annenin beslenmesine dikkat etmek gereklidir; hamilelikte değişen hormonlar doğumdan sonra yavaş yavaş normale döner. Bu süreçte anne bebeğini emzirdiği için hızlı kilo vermekten kaçınmalı ve bebeği için gerekli olan ve kendisine güç ve enerji kazandıran besinleri mutlaka tüketmelidir.
Evde sıkılan anneye, kendine zaman ayırması için destek olmak; hamilelik süresince evde çok fazla vakit geçiren anne, doğumdan sonra dışarı çıkmalı ve arkadaş ortamına aralıklı olsa bile girmelidir. Kuaföre gitmek, spora başlamak gibi kendisi ile ilgili etkinlikler psikolojisinin düzelmesinde etkili olacaktır.

BİLGİLER
tarafından 27 Eylül 2015 - 22:09 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 117 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Sevecenler - Reklam Alanı
reklam-alani-banneri11
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

HATA: si-captcha.php eklentisi, captcha_library bulunamadı diyor.

 

SON YAZILAR
Sohbet islam Ağızın içi ve oruç

Sohbet islam Ağızın içi ve oruç Ağızın içi ve oruç Sual: Ağıza su alınması ve ağızdan veya dişten kan çıkması... [Devamı]

Sohbet islam Ağızın içi ve oruç
İslami sohbet odaları

İslami sohbet odaları Merhaba İslami sohbet odaları kullanıcıları, Türkiye’de sohbet odaları arasında lider konumda... [Devamı]

İslami sohbet odaları
Sevecen sohbet odaları

Sevecen sohbet odaları Sevecenlik;yeryüzündeki tüm insanları birbirlerine bağlayan karşılıklı sevgi ve iyilik yapma... [Devamı]

Sevecen sohbet odaları
Dul Sohbet Odaları

Dul Sohbet Odaları Sohbet etmek bir özgürlükse  bu özgürlükten herkes rahatlıkla faydalanabilmeli.Bizim amacımız... [Devamı]

Dul Sohbet Odaları
Türkiye Sohbet Odaları

Türkiye Sohbet Odaları Amacımız irc dünyasında ayrıştırıcı olmak değil birleştirici olmaktır. Gelen her user... [Devamı]

Türkiye Sohbet Odaları
Bay Bayan sevecen sohbet odaları

Bay Bayan sevecen sohbet odaları Bayan Arkadas arayan Erkek üyelerimize özel online bir sekilde sizlere Bayanlarla tanısıp... [Devamı]

Bay Bayan sevecen sohbet odaları
Üç ayların faziletleri

Üç ayların faziletleri Sual: Üç ayların fazileti nedir? CEVAP RECEB ayı: Dört kıymetli aydan biridir. Bir âyet-i... [Devamı]

Üç ayların faziletleri