Sevecenler Script ile Sohbet'e Bağlan
Siber Zorbalık Nedir?
Siber Zorbalık Nedir?

Siber Zorbalık Nedir?

Hayatımızın her alanına sirayet etmiş internetin, genişliği ve derinliğini ifade etmek amacıyla kullanılan “Siber alem” tanımlaması; makineler ve insanlar arasındaki etkileşimi konu edinen Sibernetik biliminden gelmektedir. “Siber uzay” kullanımı ise diğerine nazaran daha azdır.

“Siber alem” ve “Sanal alem” ifadeleri, birbirlerini ikame edebilecek 2 terim olarak karşımıza çıkıyor. Her ikisi de internette kimlik edinmiş kişilerin sıklıkla kullandığı, internet de denilen aynı mecrayı işaret eden tanımlamalardır. Pek çok yapay zekaya sahip makine üretilmiş olmasına rağmen, henüz bir insan tarafından kullanılmayan, kendi iradesi ile hareket eden bir makine olmadığından, siber alemdeki makineler de onları kullanan insanları ifade etmektedir. Bir ekran karşısında oturarak kurulan siber ilişkiler, karşı taraftaki insanın kötü niyetli olabileceği gerçeğini, çoğu kez unutturabilmektedir.

Hiç tanımadığınız insanlar, hakkınızda istemedikleri kadar bilgiye ve görüntüye sahip olabilirler. Dost, arkadaş, sevgili, eş olarak hayatınızda olan insanlar, ilişki kötü gitmeye başladığında, zamanında hiçte zorlanmadan elde etmiş oldukları siber bilgi ve görüntüleri, yoğun yaşadıkları kızgınlık ve kırgınlık gibi duygular ile alakasız insanların kullanımına açabilirler. Birlikte büyüyen 2 işletme, birbiri hakkındaki sırları da öğrenerek geçen bir zamandan sonra, çıkar çatışmaları söz konusu olduğunda bu sırları ifşa etmekte sakınca görmeyebilirler.
Dolayısıyla, kötü amaçlı insanlar var olduğu sürece; siber alemde iyi şeyler olduğu kadar, zorbalık edenler de olacaktır.
siber-zorbalik
Siber alemde yaşanan, gerçek zorbalığa tıpatıp benzeyen ancak bu sefer elektronik aletlerin kullanıldığı; karşısındakine zarar vermek, incitmek, üzmek, aşağılamak amacıyla yapılan kötü niyetli internet kullanımıdır.
Siber zorbalığın bazı durumlardaki tek sebebi, kendini ispat etme çabası, bu şekilde ün kazanmaya çalışmak olabilir.
Gerçek hayatta karşı karşıya gelinse, yapılmaya cesaret edilemeyecek hareketler, söylenmeye cesaret edilemeyecek sözler, siber alemde çok daha kolay sarf edilebilmektedir.
Online or cyber bullying concept
Bazen sadece yapıp yapamayacağını görmek için, bazen ise hedefindeki kişi veya kuruluşa ciddi zarar vermek amacıyla yapılan; spam mail göndermek, şifreleri ele geçirmek, hack’lemek, trojen mailler göndermek gibi işlemleri dahil edebileceğimiz elektronik zorbalık türüdür.
Bu yapılan kötü niyetli hareketlerden dolayı internet ağları kilitlenebilir, bilgisayarlar çökebilir, ele geçirilen şifreler ile maddi fayda sağlanabilir. Hedefteki kuruluş veya şahıs, para kaybı, zaman kaybı, itibar kaybı yaşayabilir.
elektronik-iletisim-e-communication-bullying
Bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi aletler sayesinde kesintisiz internete sahip olunmasıyla birlikte sosyal yaşantı daha doğrusu iletişim; elektronik bir hal almıştır. Reel hayatta birebir iletişim kurmakta güçlük çeken pek çok insan, ekranların arkasında sanal kimlikleri ile saklanarak; elde edemedikleri şeyler hakkında atıp tutmak, hakkında izinsiz bilgi paylaşmak, fotoğraflarını izinsiz paylaşmak gibi yöntemlerle, elektronik iletişim zorbalığını kolaylıkla yapmaktadır.

Bu tür zorbalık; çok iyi dostken aniden arası bozulan kişiler arasında karşı taraf hakkında dedikodu yaratmak, boşanmış veya ayrılmış çiftler arasında birlikteyken sahip olunmasında sakınca olmayan fotoğrafların siber aleme servis edilmesi, adil şekilde baş edemediği ticari rakibi hakkında yanlış haber yaptırmak gibi şekillerde karşımıza çıkabilir.

Bu tür zorbalığın kurbanı kişilerde telafisi zor kişilik bozulmaları, okul/ev/iş değiştirmek zorunda kalmak, içinde bulunduğu toplum tarafından dışlanmak, ticari iflas gibi sonuçlar yaşanabiliyor. Dünya çapında bu duruma maruz kalıp, intihara sürüklenen insanların haberleri göze çarpıyor.

Neyse ki internetin henüz yaygınlaşmaya başladığı yıllardan farklı olarak, siber zorbalık tespit ve ispat edilebiliyor, tarafları belirlenebiliyor, yenilenen kanunlar sayesinde cezalandırılabiliyor. Yine de siber alemde bilgi paylaşırken; şahsi bilgilerin korunması, istenmeyen durumların engellenmesi için iyi bir yöntem olabilir.

BİLGİLER
tarafından 15 Ağustos 2015 - 22:27 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 185 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
Sevecenler - Reklam Alanı
reklam-alani-banneri11
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

HATA: si-captcha.php eklentisi, captcha_library bulunamadı diyor.

 

SON YAZILAR
Sohbet islam Ağızın içi ve oruç

Sohbet islam Ağızın içi ve oruç Ağızın içi ve oruç Sual: Ağıza su alınması ve ağızdan veya dişten kan çıkması... [Devamı]

Sohbet islam Ağızın içi ve oruç
İslami sohbet odaları

İslami sohbet odaları Merhaba İslami sohbet odaları kullanıcıları, Türkiye’de sohbet odaları arasında lider konumda... [Devamı]

İslami sohbet odaları
Sevecen sohbet odaları

Sevecen sohbet odaları Sevecenlik;yeryüzündeki tüm insanları birbirlerine bağlayan karşılıklı sevgi ve iyilik yapma... [Devamı]

Sevecen sohbet odaları
Dul Sohbet Odaları

Dul Sohbet Odaları Sohbet etmek bir özgürlükse  bu özgürlükten herkes rahatlıkla faydalanabilmeli.Bizim amacımız... [Devamı]

Dul Sohbet Odaları
Türkiye Sohbet Odaları

Türkiye Sohbet Odaları Amacımız irc dünyasında ayrıştırıcı olmak değil birleştirici olmaktır. Gelen her user... [Devamı]

Türkiye Sohbet Odaları
Bay Bayan sevecen sohbet odaları

Bay Bayan sevecen sohbet odaları Bayan Arkadas arayan Erkek üyelerimize özel online bir sekilde sizlere Bayanlarla tanısıp... [Devamı]

Bay Bayan sevecen sohbet odaları
Üç ayların faziletleri

Üç ayların faziletleri Sual: Üç ayların fazileti nedir? CEVAP RECEB ayı: Dört kıymetli aydan biridir. Bir âyet-i... [Devamı]

Üç ayların faziletleri